Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Karina Korduła-Bloch

Urodziła się w Rybniku. Gdy miała kilka lat przeprowadziła się wraz z rodzicami do Jastrzębia-Zdroju. Jak wspomina, od dziecka lubiła rysować i malować, jednak na poważnie twórczością zajęła się w wieku 17 lat. Podjęła wówczas naukę w Państwowym Ognisku Plastycznym im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach. 

Ten czas artystka wspomina bardzo dobrze. Do dnia dzisiejszego przyjaźni się z dyrektorem tej szkoły dok hab. Franciszkiem Nieciem, który zakorzenił w niej miłość do sztuki i przygotowywał do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych. Po szkole średniej wybrała jednak studium reklamy w Katowicach. W tym czasie w swoich pracach nawiązywała do nurtu kubistycznego.

Po Katowicach przyszedł czas na Cieszyn. Tam dostała się na Wydział Artystyczny Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Dla mnie to był bardzo kreatywny okres, twórczy, pełen zapału, pracowitości, za którym teraz czasami tęsknię. Wybrałam jako specjalizację malarstwo u wspaniałego profesora Lecha Kołodziejczyka. Pod jego opieką mogłam się realizować. Dodatkowo robiłam fakultet w pracowni rysunku u profesor Anny Kowalczyk-Klus. Wcześniej rysunek typowo realistyczny mnie męczył, jednak dzięki zajęciom w pracowni pani profesor podeszłam do niego całkiem inaczej. Ostatecznie zostałam jednak przy malarstwie

– wspomina Karina Korduła-Bloch.

Od 1996 roku związała się zawodowo z Miejską Biblioteką Publiczną w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie przez wiele lat prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz organizowała wystawy. Po obronie dyplomu, aby dopełnić swoje wykształcenie ukończyła jeszcze podyplomowe studia, pedagogika sztuki-wiedza o kulturze w Instytucie Doskonalenia Nauczycieli w Katowicach.

Sztuka - tworzenie własnej rzeczywistości

Przez cały czas działała twórczo. Dużo malowała czerpiąc inspiracje z prac impresjonistów. Do dnia dzisiejszego zresztą tworzy w technice dywizjonizmu – malując barwnymi plamkami. Tematem jej obrazów są przede wszystkim pejzaże.

Maluję głównie pejzaże marynistyczne, dlatego że fascynują mnie odbicia. Poszukuję światła, barwy, materii, przestrzeni, które wywierają wpływ na moją wyobraźnie, na moją osobistą aktywność. Próbuję kreować w tych obrazach swój świat. Gustave Courbet powiedział kiedyś, że sztuka polega na tworzeniu własnej rzeczywistości, a nie na odbiciu już istniejącej. Ja sztukę traktuję jako drogę, którą kroczę, jako obszar poznania

- mówi Karina Korduła-Bloch.

W 1998 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się pierwsza wystawa artystki pt. „Przemijanie”. Do dnia dzisiejszego takich indywidualnych wystaw było około dziesięciu, na których prezentowała różne cykle m.in. „Apoteoza barw”, „W poszukiwaniu światła” czy „Architektura światła”. 
Jak tylko znajduje czas to uczestniczy w plenerach krajowych i zagranicznych. Była m.in. w Bieszczadach, Bawarii, Szwajcarii czy na Lazurowym Wybrzeżu. Podróże oraz spotkania z innymi twórcami są dla niej niezwykle inspirującym doświadczeniem artystycznym. 

Czas na innowacje

Obecnie pracuje w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica oraz Szkole Podstawowej Nr 1 im. Wojska Polskiego i Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Wcześniej – w klasach gimnazjalnych – prowadziła innowację pedagogiczną z plastyki pt. „Ze sztuką na Ty” w klasie o profilu artystycznym, w której była także wychowawcą. Innowacja obejmowała warsztaty plastyczne jak: malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę oraz zajęcia teoretyczne z historii sztuki. 

Bardzo się cieszę, że mogę swoją pasję łączyć ze swoją pracą. Staram się u uczniów rozwijać ich zdolności plastyczne, artyzm, kreatywność. Jestem szczęśliwa, kiedy kontynuują naukę w liceach plastycznych oraz na wyższych uczelniach artystycznych. Moim sukcesem zawodowym jest nagroda, którą otrzymała moja uczennica na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Rybniku. Konkurencja była bardzo duża, bowiem na konkurs wpłynęło wówczas 4500 tysiąca prac z całego świata.

Artystka pracuje aktualnie nad nowym cyklem „Powitanie słońca”. Jego nazwa pochodzi od popularnej na całym świecie sekwencji jogi. W tych pracach można z jednej strony odnaleźć poszukiwanie barwy, światła, przestrzeni, z drugiej nawiązania do pełnego emocji świata metafizycznego. Ten cykl, podobnie jak inne, powstaje w technice olejnej. Jednak artystka nie zamyka się na tej jednej, cały czas szuka nowych rozwiązań. Na plenerach, ze względów praktycznych, używa farb akrylowych.

Karina Korduła-Bloch jest laureatką wielu nagród m.in. w 2010 r. otrzymała nagrodę Działacza Kultury, w latach 2012, 2014, 2018 nagrodę Dyrektora Szkoły Zespołu Szkół nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju, a w 2015 nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój. Jej obrazy znajdują nabywców zarówno w kraju, jak i za granicą. 

WYSTAWY INDYWIDUALNE:

1998 - "Przemijanie", Miejska Biblioteka Publiczna, Jastrzębie-Zdrój;
1998 - "Przemijanie", Galeria „Pod Jackiem", Jastrzębie-Zdrój;
1999 - Galeria "Nasza chata", Jastrzębie-Zdrój;
2002 - „Apoteoza barw", Galeria MOK, Jastrzębie-Zdrój;
2002 - „Apoteoza barw", Galeria MOK, Żory;
2003 - „Apoteoza barw", MBP Filia nr 1, Jastrzębie-Zdrój;
2004 – „Architektura światła", MBP Filia nr 1, Jastrzębie-Zdrój;
2012 - „W poszukiwaniu światła" - Galeria " PODcień" – Pyskowice;
2013 - „W stronę światła” - Galeria MDK, Łaziska Górne;
2015 - „Malarstwo” - Galeria MOK, Jastrzębie-Zdrój;

 WYBRANE WYSTAWY ZBIOROWE:

1996 - I Jastrzębski Festiwal Kultury, Galeria MOK, Jastrzębie-Zdrój;
1996 – „Sztuka sakralna", Muzeum, Wodzisław Śląski;
1997 – Miejski Dom Kultury, Katowice-Szopienice;
1998 - Dyplom 98, Policealne Studium Zawodowe, Katowice;
1999 – Państwowe Ognisko Plastyczne w Rydułtowach;
2002 – Instytut Sztuki, Uniwersytet Śląski, Cieszyn;
2005 – „Nauczyciel a sztuka", Galeria MOK, Jastrzębie-Zdrój;
2009 – „Malarskie inspiracje" - Galeria pod Sową, MBP, Jastrzębie-Zdrój;
2009 – „V Konfrontacje nauczycieli 2009" - Galeria MDK, Łaziska Górne;
2010 - "NASZE PASJE" - GALERIA NA SALI, WDK OLZA
2014 - „Barwy przestrzeni” – Wystawa poplenerowa - Galeria MDK, Łaziska Górne;
2015 – „Tyrol, Bawaria” – Wystawa poplenerowa - Galeria MDK; Łaziska Górne;
2016 – „Szwajcaria” - Wystawa poplenerowa - Łaziska Górne;
2017 – „Lazurowe wybrzeże” - Wystawa poplenerowa - Galeria MDK; Łaziska Górne 
2019 - Wystawa z okazji jubileuszu 70-lecia Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach - Galeria MOK, Jastrzębie-Zdrój.

Autor: Katarzyna Gardecka

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://harmonicznychaos.pl/sylwetki-tworcow/130-karina-kordula-bloch.html


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.
Pani Hetman odizolowała blisko 100.000 miasto od innych miejscowości.Zadnych połączeń do pobliskich miejscowości takich jjak...Pszczyna, Racibórz,Bielsko i inne.To karygodne co ... (2)
Pani Hetman jest empatyczna, nie skromna i zimna - tak jak to miasto robiło się przez ostatnie lata. Liczę na ... (2)

REKLAMA

REKLAMA