Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

"Carbosfera" - stoisko Carbonarium na Śląskim Festiwalu Nauki

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Łaźnia Moszczenica
Dodane przez:
Łaźnia Moszczenica

Zaledwie kilka miesięcy od otwarcia Carbonarium będzie miało swoje stoisko na Śląskim Festiwalu Nauki, jednej z największych imprez tego typu w Polsce.

Co węgiel ma wspólnego z muzyką? Dlaczego płyty winylowe są czarne? W jaki sposób każdy może towarzyszyć górnikom pod ziemią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Carbosferze, czyli stoisku, które Carbonarium zaprezentuje na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach już w najbliższy weekend. To przestrzeń, w której głównym bohaterem będzie węgiel: pierwiastek, paliwo kopalne, narzędzie artystyczne czy biżuteria.

Nie zabraknie wyjątkowych eksperymentów i doświadczeń prezentowanych przez jastrzębskich uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Dr inż. Bogusław Ziębowicz wyjaśni z kolei, dlaczego płyty winylowe są czarne? Z czego zrobiona jest igła gramofonu? I co wspólnego z tym wszystkim ma węgiel? Najmłodsi wezmą udział w warsztatach własnoręcznej budowy gramofonu i odtwarzania dźwięku.

– Przekonaliśmy organizatorów, że to co mamy do zaprezentowania jest wartościowe i wpisuje się w idee festiwalu. Nasze pomysły zaakceptowano, dlatego już w najbliższy weekend widzimy się w Katowicach. Mamy bardzo bogaty program i nie zawahamy się go użyć – żartuje Aneta Czarnocka-Kanik, koordynator działań z ramienia „Łaźni Moszczenica”.

Śląski Festiwal Nauki od 7 lat gromadzi tysiące entuzjastów nauki, badaczy i ludzi ciekawych wiedzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”.

W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Dawid Myśliwiec (doktor nauk chemicznych, twórca internetowy, założyciel kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”), Tomasz Rożek (doktor nauk chemicznych, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię”), reżyser Krzysztof Zanussi czy Niamh Shaw (specjalistka od komunikacji STEM, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce).

Carbosferę na Śląskim Festiwalu Nauki znajdziecie w sali wielofunkcyjnej – w strefie nauk ścisłych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Festiwal trwa 3 dni: od 9 do 11 grudnia. Uczestnictwo jest bezpłatne – wymagana rejestracja na stronie organizatora.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://lazniamoszczenica.pl/carbosfera-na-slaskim-festiwalu-nauki/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=carbosfera-na-slaskim-festiwalu-nauki


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.

REKLAMA

REKLAMA