Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Czy wiesz, że Jastrzębie-Zdrój miało swoją skocznię narciarską?

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Obiekt znajdował się w Parku Zdrojowym. Powstał z inicjatywy Jastrzębskiego Klubu Narciarskiego. Funkcjonował przez około dwie dekady. Niestety, nie zachowały się jego zdjęcia…

Skocznie narciarskie zazwyczaj kojarzą się z górskimi terenami. Również w naszym kraju obiekty, które goszczą obecnie w globalnych zawodach rangi mistrzowskiej mieszczą się w górach: Beskidach, czy Tatrach – w Wiśle, Szczyrku, Zakopanem.

Nie zawsze tak jednak było. W przeszłości skocznie w Polsce mieściły się m.in. w Warszawie, a także w Gdańsku. Swój tego typu obiekt narciarski miało także Jastrzębie-Zdrój.

Jastrzębska skocznia narciarska mieściła się w Parku Zdrojowym, a dokładnie w Dolinie Mikołaja, pomiędzy obecnym deptakiem a Masnówką. Dziś mniej więcej w tym miejscu mieszczą się mostki fińskie.

A jak to się stało, że w uzdrowiskowej miejscowości pojawiła się skocznia narciarska? Inicjatorem jej budowy miał być Jastrzębski Klub Narciarski. Nie bez znaczenia miała być też jednak narciarska pasja Mikołaja Witczaka jr., ówczesnego współwłaściciela uzdrowiska w naszym mieście.

Obiekt w Parku Zdrojowym został wzniesiony pod koniec lat 20. XX wieku, dokładnie w 1929 roku. Oficjalnie został on oddany do użytku jednak dopiero po około trzech latach – zimą 1932 roku. Powodem były braki śniegu.

Ten spadł jednak w lutym 1932 roku. I to w ilości takiej, że możliwe było przeprowadzenie pierwszych oficjalnych zawodów na skoczni narciarskiej w Jastrzębiu. Jak podawała ukazująca się wówczas gazeta „Polska Zachodnia”, do rywalizacji przystąpiło 8 osób.

Zawody odbyły się wówczas na jedynej w woj. śląskim skoczni narciarskiej. Zdominowali je zawodnicy z regionu. Ich zwycięzcą został rybniczanin Karol Kopiec. Na drugiej lokacie uplasował się Konrad Szweda z Chorzowa, który wówczas nosił nazwę Królewska Huta. Podium uzupełnił natomiast jastrzębianin Antoni Wodecki. Zwycięzcy przypadł Puchar Jastrzębia-Zdroju.

Nie wiadomo, jakie dokładnie odległości uzyskali w pierwszych zawodach, skoczkowie. Najprawdopodobniej lądowali jednak w okolicach kilkunastu metrów. Na tyle pozwalała bowiem konstrukcja drewnianej skoczni.

Czy w kolejnych latach odbywały się kolejne oficjalne konkursy skoków narciarskich w Jastrzębiu? Nie wiadomo. Jeśli tak – najpewniej były to zawody, w których udział brała szkolna młodzież i lokalni zawodnicy.

Skocznia narciarska w Jastrzębiu-Zdroju przetrwała około dwóch dekad. Wprawdzie obiekt nie został zniszczony w trakcie II wojny światowej, lecz w późniejszych latach jego stan techniczny uległ pogorszeniu do tego stopnia, że podjęta została decyzja o rozebraniu skoczni. Niestety, nie zachowały się zdjęcia obiektu.

Wciąż o jastrzębskiej skoczni narciarskiej można jednak wiele przeczytać. Obiekt doczekał się nawet swojej strony w internetowej encyklopedii Wikipedia. Wspominają o nim też inne dotyczące skoków narciarskich, portale.

Na posiadaniu skoczni nie zakończyły się natomiast akcenty związane ze skokami narciarskimi i Jastrzębiem. Przed kilkoma laty w trakcie Zimowych Mistrzostw Polskich, które rozegrano w Wiśle, zeskok skoczni im. Adama Małysza pokrył śnieg z lodowiska Jastor.

Źródło: Jastrzębskie uzdrowisko na łamach prasy w latach 1860-1994, Marcin Boratyn, Dariusz Mazur, Jastrzębie-Zdrój 2021.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/jastrzebie-zdroj-mialo-swoja-skocznie-narciarska


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Pilnie potrzebował 160 tys . a to dobre  buhahhahaha
Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!

REKLAMA

REKLAMA