Ułatwienia dostępu

Skip to main content


REKLAMA

Kompendium wiedzy na temat bezpłatnej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju

 |  Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Dodane przez:
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z Kartą Jastrzębianina oraz bezpłatną komunikacją w naszym mieście.

1. Jakie dokumenty należy przedstawić przy składaniu wniosku o Kartę Jastrzębianina?

Wniosek papierowy

I. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem

II. Zdjęcie dowodowe (zdjęcie wykonane na papierze fotograficznym o wymiarach 35x45 mm, kolorowe lub czarno-białe, ukazujące twarz na jasnym tle, bez ciemnych okularów oraz nakrycia głowy, podpisane na odwrocie czytelnie imieniem i nazwiskiem) - zdjęcie zostanie zwrócone przy odbiorze Karty

III. Jeden z dokumentów:

  1. pierwsza strona PIT za ostatni rok podatkowy wraz z pieczątką Urzędu Skarbowego lub z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) poświadczającym odbiór zeznania,
    Zeznanie podatkowe oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru można pobrać logując się do e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl). Informacja o złożonym zeznaniu będzie widoczna w zakładce Historia deklaracji, natomiast UPO dla zeznań złożonych elektronicznie dostępne jest w zakładce Twój e-PIT - złożone dokumenty. Z poziomu tych zakładek możliwy jest wydruk ww. dokumentów.
    Emeryci i renciści starający się o Kartę Jastrzębianina, których rozlicza ZUS mogą przedstawić dostarczony im PIT 40A/11A.
    W przypadku braku możliwości okazania dokumentów określonych powyżej, z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy, dopuszcza się okazanie do wglądu zaświadczenia wydanego przez właściwy dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urząd skarbowy, potwierdzającego fakt rozliczenia tam podatku.
  2. decyzja Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wysokość podatku rolnego,
  3. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzającego dokonania rozliczenia podatku dochodowego w Jastrzębiu-Zdroju,
  4. odpowiednie zaświadczenie (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku) w przypadku osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS,

    IV. Dokumenty dodatkowe (tylko jeżeli dotyczy):
  • w przypadku wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej trzeba okazać decyzję sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
  • jeżeli dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca konieczne jest przedstawienie dokumentu poświadczającego sprawowanie władzy rodzicielskiej,
  • w przypadku osób poniżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych wnioskodawca zobowiązany jest okazać dodatkowo ważną legitymację szkolną lub studencką.

Wniosek elektroniczny (składany przez stronę internetową e-biletmzkjastrzebie.com):

  • skan zdjęcia,
  • skany dokumentów opisanych powyżej przy wersji papierowej.

W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną przy odbiorze Karty Jastrzębianina należy okazać do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem oraz oryginały ww. dokumentów w celu ich weryfikacji, chyba że wniosku dołączone były dokumenty podpisane profilem zaufanym, wtedy przy odbiorze Karty wystarczy okazać dowód tożsamości.


2. Gdzie można złożyć wniosek?

Stacjonarnie

Dworzec Autobusowy przy ul. Sybiraków 2 (poniedziałek-piątek od 9.00 do 17.00). Wniosek można pobrać ze strony e-biletmzkjastrzebie.com i wydrukować wcześniej.
Dojazd: na rondzie Porozumienia Jastrzębskiego (obok McDonalda) trzeci zjazd jadąc Aleją Piłsudskiego od strony Supersamu. Pierwszy zjazd jadąc od strony Urzędu Miasta. Dworzec znajduje się 300 metrów od ronda.

Online

Za pośrednictwem strony: e-biletmzkjastrzebie.com (należy wypełnić wniosek elektroniczny – Karta Jastrzębianina 2024). Do pobrania także Regulamin oraz Upoważnienie umożliwiające odbiór wniosku przez osobę trzecią.


3. Dlaczego potrzebny jest PIT?

Okazanie druku PIT z potwierdzeniem jego złożenia w Urzędzie Skarbowym w Jastrzębiu-Zdroju jest konieczne, ponieważ bezpłatnie z komunikacji mogą korzystać mieszkańcy rozliczający podatek w Jastrzębiu-Zdroju. Tym samym uzasadnione jest finansowanie komunikacji przez miasto.


4. Dlaczego chcecie wiedzieć ile zarabiam? 

Nie chcemy tego wiedzieć. Wymagane jest okazanie tylko pierwszej strony druku PIT potwierdzającej odprowadzanie podatku w Jastrzębiu-Zdroju. Nie widnieją tutaj dodatkowe informacje, w tym kwoty osiągniętych dochodów.


5. Czy podczas kontroli muszę okazywać dokument tożsamości? 

Karta Jastrzębianina (dyskietka) - Pasażer podczas kontroli udostępnia e-kartę kontrolującemu w celu odczytania jej zawartości, nie wymagane jest dodatkowe okazanie dowodu tożsamości.
Bilet elektroniczny na telefon - bilet należy wyświetlić na telefonie, w celu sczytania umieszczonego na nim kodu; dodatkowo Pasażer ma obowiązek okazania dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego swoją tożsamość.


6. Posiadam kartę w telefonie - czy przez rozładowany telefon kontroler wystawi mandat?

Sytuacja jest tożsama z brakiem Karty Jastrzębianina podczas kontroli. Kontroler wystawi mandat, ale będzie możliwość anulowania opłaty dodatkowej po okazaniu w Biurze Obsługi Klienta ważnej Karty w terminie do 7 dni od dnia wystawienia mandatu. W tym przypadku należy zapłacić jedynie 16 zł (opłata manipulacyjna wynikająca z §11 Taryfy przewozu osób i bagażu).


7. Co zrobić w przypadku zgubienia lub zniszczenia karty?

Karta Jastrzębianina (dyskietka) - można wyrobić duplikat zniszczonej, bądź zgubionej e-karty w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie MZK w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Przemysłowej 1. Koszt jaki ponosi pasażer to 10 zł.
W przypadku zgubienia e-karty najpierw powinno się ją zablokować - można to zrobić osobiście w Biurze Obsługi Klienta, telefonicznie pod nr 32 47 51 402 w godzinach pracy Biura MZK lub online na swoim koncie na stronie e-biletmzkjastrzebie.com - o ile Karta została wcześniej przypisana przez pasażera do swojego użytkownika.
Bilet elektroniczny na telefon - osoba, która zgubi lub zmieni urządzenie mobilne na inne będzie mogła ponownie pobrać plik z Kartą Jastrzębianina z linku, który otrzymała w wiadomości e-mail w sprawie odbioru Karty.


8. Czy możliwy jest odbiór karty przez inną osobę?

Tak. Osoba trzecia, która odbiera Kartę Jastrzębianina musi okazać odpowiednie upoważnienie (wzór upoważnienia dostępny na stronie mzkjastrzebie.com/karta-jastrzebianina ), upoważnienie może być napisane odręcznie. Osoba upoważniona musi mieć ukończone 13 lat.


9. Na jaki okres jest wydawana karta Jastrzębianina?

Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych będą zapisane na Karcie do 30 czerwca 2025 roku.
Po tym terminie konieczna będzie ponowna weryfikacja uprawnień.


10. Czy kartę należy „odbijać” w kasowniku?

Po 1 stycznia 2024 wszyscy posiadacze Karty Jastrzębianina nie będą musieli zbliżać ani e-karty ani telefonów do czytników w autobusie. Oczywiście będą mieli taką możliwość, jednak nie będzie to obowiązkowe.


11. Co z seniorami 70+, honorowymi dawcami i dziećmi do 4 roku życia?

W tych przypadkach obowiązują dotychczasowe zasady. Osoby te podróżują bezpłatnie na podstawie odpowiednio: dowodu osobistego, Karty Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu, oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego). Osoby te mają uprawnienia do bezpłatnych przejazdów autobusami na całym terenie działania MZK. Karta Jastrzębianina uprawnia do przejazdów bezpłatnych wyłącznie na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój.


12. Czy muszę podawać adres e-mail?

Adres maila nie jest wymagany, jednak warto go podać. MZK wysyła na niego informację o możliwości odbioru Karty, kiedy jest ona fizycznie wykonana (nadrukowana). Podanie adresu e-mail skraca najczęściej czas oczekiwania. Pasażer nie podając tej informacji nie ma wiedzy co do terminu odbioru i musi czekać pełne 30 dni.


13. Co jeżeli rozliczam się z mężem?

Każda z osób jest zobowiązana przedstawić pierwszą stronę druku PIT. Karta przyznawana jest na konkretną osobę. Żona (mąż) niepracująca również nabywa prawo do Karty. W przypadku wspólnego rozliczania się ważne jest rozliczenie gospodarstwa domowego.


14. Co jeżeli pracuję w Czechach?

Osoby pracujące w Czechach lub innych miejscach poza granicami kraju, a mieszkające w Jastrzębiu-Zdroju, mogą rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym składając tzw. „zerowy” PIT”. Przedstawienie tego dokumentu również upoważnia do bezpłatnej komunikacji. Ważne jest miejsce zamieszkania i brak rozliczenia podatku w innym polskim samorządzie.


15. Co jeśli nie pracuję?

Osoby bezrobotne mogą korzystać z komunikacji bezpłatnej. Powinny przedstawić PIT poświadczający rozliczenie świadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy (zasiłek), a jeśli nie ma takiego świadczenia, przedstawić „PIT zerowy” wpisując przychód, dochód i podatek wynoszący zero.


16. Dlaczego komunikacja bezpłatna tylko na terenie Jastrzębia?

Ponieważ komunikacja bezpłatna jest komunikacją lokalną finansowaną z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój dla jastrzębian i jastrzębianek. Rozszerzenie uprawnień poza miasto powoduje ogromne koszty i problemy administracyjne, ponieważ na terenie innych gmin należących do MZK (oprócz Żor) ciągle obowiązują opłaty za przejazd.


17. Czy na karcie (dyskietce) mogę zapisać kartę Jastrzębianina i płatne bilety jednocześnie?

Tak, jest taka możliwość, ale tylko w przypadku środków na przejazdy jednorazowe (elektroniczna portmonetka). Nie można na jednej dyskietce zapisać Karty Jastrzębianina i innych, płatnych biletów okresowych (miesięczny, 15-dniowy i tygodniowy).
Chcąc skasować dodatkowy bilet z e-portmonetki konieczne jest przyciśnięcie na kasowniku przed przyłożeniem dyskietki do czytnika przycisku „N” (bilet normalny) lub „U” (bilet ulgowy). Samo odbicie e-karty w kasowniku powoduje rejestrację przejazdu na Karcie Jastrzębianina.


18. Czy wyjeżdżając z jastrzębia muszę skasować dodatkowy „płatny” bilet?

Tak. Bezpłatna komunikacja obowiązuje w granicach Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wyjeżdżając poza granice konieczne jest skasowanie biletu. Przystanki graniczne, po przekroczeniu których kasujemy bilety dostępne są na stronie: www.mzkjastrzebie.com w zakładce „Karta Jastrzębianina”. Wykaz przystanków stanowi załącznik do Regulaminu Karty Jastrzębianina 2024.


19. Czy mogę uzyskać kartę jastrzębianina w przypadku, gdy nie osiągam żadnego dochodu i nie składam zeznania podatkowego?

Tak, jest taka możliwość, ale warunkiem jest korzystanie ze świadczeń MOPS i okazanie przy składaniu wniosku decyzji o przyznaniu tych świadczeń. Istnieje również możliwość złożenia w Urzędzie Skarbowym właściwym dla mieszańców Jastrzębia-Zdroju zerowego zeznania podatkowego, które uprawni do otrzymania Karty Jastrzębianina (odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego należy okazać podczas składania Wniosku o wydanie Karty Jastrzębianina).


20. Nie mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju, ale jestem uczniem szkoły zlokalizowanej na terenie miasta. Czy posiadam uprawnienia do wyrobienia karty jastrzębianina?

Niestety nie. Sama nauka w szkole w Jastrzębiu-Zdroju nie uprawnia do posiadania Karty Jastrzębianina. Konieczne jest spełnienie pozostałych warunków przyznania Karty, najważniejszy to zamieszkiwanie w Jastrzębiu –Zdroju.


21. Czy osoby po 70 roku życia muszą wyrobić kartę Jastrzębianina, aby móc podróżować bezpłatnie na terenie Jastrzębia-Zdroju?

Nie muszą. Pasażerowie po 70 roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie dowodu osobistego lub wydanej wcześniej Karty Seniora, które uprawniają do bezpłatnych przejazdów autobusami na całym terenie działania MZK. Karta Jastrzębianina uprawnia do przejazdów bezpłatnych wyłącznie na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój.


22. Czy dzieci, młodzież i studenci, którzy posiadają już kartę Jastrzębianina muszą wymienić aktualne e-karty na nowe dyskietki?

Dzieci, uczniowie i studenci obecnie posiadający ważną Kartę Jastrzębianina nie będą wymieniać dyskietek na nowe e-karty lub bilety elektroniczne po 1 stycznia 2024 r., ponieważ ich uprawnienia do przejazdów bezpłatnych zapisane na e-kartach nadal będą obowiązywały:
• dzieci i uczniowie szkół posiadają uprawnienia ważne do 30 września 2024 r.,
• studenci posiadają uprawnienia ważne do 30 marca 2024 r.
Nowe Karty Jastrzębianina będą wydawane dzieciom i młodzieży po upłynięciu terminu obowiązywania uprawnień na obecnych e-kartach – konieczne będzie złożenie nowego wniosku o wydanie Karty Jastrzębianina przez rodzica lub opiekuna prawnego.


PODSTAWOWE INFORMACJE

1. Komunikacja za 0 zł realizowana będzie od 1 stycznia 2024 roku na podstawie karty jastrzębianina.

2. Kto może skorzystać z oferty (główne kryteria uprawnień).

  1. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju

  2. Osoby nieposiadające zaległości podatkowych względem miasta (podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny, podatek leśny, dzierżawa gruntu itp.)

  3. Osoby nieposiadające zaległości wobec MZK.

  4. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju lub podatek rolny.

  5. Dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia.

    Karty Jastrzębianina uczniów i studentów, będące już w obiegu na pierwotnych zasadach, obowiązują do 30 września przyszłego roku (uczniowie) i 30 marca (studenci).

  6. Dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez Miasto Jastrzębie-Zdrój, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia.

  7. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju korzystający ze świadczeń udzielanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju lub ze świadczeń rodzinnych udzielanych przez Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój.

3. Jakie dokumenty należy przedstawić przy składaniu wniosku?

Wniosek papierowy

  1. Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem
  2. Zdjęcie dowodowe (zdjęcie wykonane na papierze fotograficznym o wymiarach 35x45 mm, kolorowe lub czarno-białe, ukazujące twarz na jasnym tle, bez ciemnych okularów oraz nakrycia głowy, podpisane na odwrocie czytelnie imieniem i nazwiskiem) - zdjęcie zostanie zwrócone przy odbiorze Karty
  3. Jeden z dokumentów:
  1. pierwsza strona PIT za ostatni rok podatkowy wraz z pieczątką Urzędu Skarbowego lub z UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) poświadczającym odbiór zeznania,
    Zeznanie podatkowe oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru można pobrać logując się do e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl). Informacja o złożonym zeznaniu będzie widoczna w zakładce Historia deklaracji, natomiast UPO dla zeznań złożonych elektronicznie dostępne jest w zakładce Twój e-PIT - złożone dokumenty. Z poziomu tych zakładek możliwy jest wydruk ww. dokumentów.
    Emeryci i renciści starający się o Kartę Jastrzębianina, których rozlicza ZUS mogą przedstawić dostarczony im PIT 40A/11A.
    W przypadku braku możliwości okazania dokumentów określonych powyżej, z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy, dopuszcza się okazanie do wglądu zaświadczenia wydanego przez właściwy dla Miasta Jastrzębie-Zdrój urząd skarbowy, potwierdzającego fakt rozliczenia tam podatku.
  2. decyzja Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wysokość podatku rolnego,
  3. zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzającego dokonania rozliczenia podatku dochodowego w Jastrzębiu-Zdroju,
  4. odpowiednie zaświadczenie (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku) w przypadku osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS,

    Dokumenty dodatkowe (tylko jeżeli dotyczy):
  • w przypadku wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej trzeba okazać decyzję sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej,
  • jeżeli dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca konieczne jest przedstawienie dokumentu poświadczającego sprawowanie władzy rodzicielskiej,
  • w przypadku osób poniżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych wnioskodawca zobowiązany jest okazać dodatkowo ważną legitymację szkolną lub studencką.

Wniosek elektroniczny
(składany przez stronę internetową e-biletmzkjastrzebie.com):

  • skan zdjęcia,
  • skany dokumentów opisanych powyżej przy wersji papierowej.

W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną przy odbiorze Karty Jastrzębianina należy okazać do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem oraz oryginały ww. dokumentów w celu ich weryfikacji, chyba że wniosku dołączone były dokumenty podpisane profilem zaufanym, wtedy przy odbiorze Karty wystarczy okazać dowód tożsamości.

4. Składanie wniosków

Stacjonarnie
Dworzec Autobusowy przy ul. Sybiraków (poniedziałek-piątek od 9.00 do 17.00). Wniosek można pobrać także ze strony e-biletmzkjastrzebie.com i wydrukować.

Online
Za pośrednictwem strony: e-biletmzkjastrzebie.com (należy wypełnić wniosek elektroniczny – Karta Jastrzębianina 2024)

5. Wydawanie kart

Karty Jastrzębianina wydawane są w formie tradycyjnej (dyskietka) – do odbioru w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Sybiraków 2 (Dworzec Autobusowy) oraz w formie elektronicznej wysyłanej na wskazany we wniosku adres email.

Czas oczekiwania na wydanie Karty – do 30 dni od daty złożenia wniosku.

6. Ważność karty

Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych będą zapisane na Karcie Jastrzębianina do 30 czerwca 2025 roku. Po tym terminie konieczna będzie ponowna weryfikacja uprawnień. Ustalany jest nie tylko brak lub zaistnienie zadłużenia, ale także ciągłość pozostałych warunków, jak np. miejsce zamieszkania i odprowadzanie podatków na terenie miasta.

Bieżąca weryfikacja uprawnień

Ważność Karty Jastrzębianina podlega stałej weryfikacji. Jest ona dezaktywowana i przestaje działać wraz z zaistnieniem zadłużenia względem miasta, jednostek i instytucji miejskich oraz urzędu skarbowego.

Przeczytaj pełny artykuł ze źródła:

https://www.jastrzebie.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/aktualnosc/bezplatna-komunikacja-w-jastrzebiu-zdroju


Podziel się z innymi, udostępnij:
REKLAMA

Podziel się swoim zdaniem...
jesteś gościem
lub dodaj jako gość
Ładuję komentarze... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Ciekawy temat? Rozpocznij dyskusję. Zostaw komentarz...

na Tapecie! Ciekawe tematy w Jastrzębiu-Zdroju

REKLAMA


Ostanie komentarze

Nie! to zasługa Pana Tomasza, a jak by kto pytał to miasto zbudowała Hetman, nie Gierek, serio!
to pan Urgoł załatwił
Gratulacje od rodziny Matusiaków już popłynęły, za chwile popłynie rzesza członków rodziny Matusiaków do doradzania ii obsadzania stanowisk jak już ...
Wielkie gratulacje Panie Prezydencie!!!
mnie się nikt nie pytał czy chce Łabędzią ulicę. Piktogramy co ulica to inne.

REKLAMA

REKLAMA